فستیوال های ملی سریلانکا

فستیوال های ملی سریلانکا

کشور سريلانکا از مستعمره هاي کشور انگلستان بوده و درگذشته “سيلان” ناميده ميشده است .زبان رسمي آنجا سينهالي/ تاميل می باشد. مذهبشان بودايي و هندو است و حدود 20  ميليون نفرجمعیت دارد. واحد پول این کشور روپيه سريلانکا می باشد. اختلاف زمانيشان با ايران دو ساعت می باشد. سريلانکا جزيره کوچکي به شکل يک قطره در جنوب هندوستان که با اقيانوس هند احاطه شده است .از قديم اين کشور به دليل داشتن سنگ هاي قيمتي معروف بوده ولي امروزه در همه جاي دنيا اين کشور را نه به خاطر سنگ های قيمتي آن بلکه با چای معروف سيلان مي شناسند؛ که امروزه اين نام معروف ترين چای در دنياست. با طی مسافتی بیش از  100 کیلومتر راه آبی از جنوبی ترین نقطه هند به سریلانکا میرسیم. سریلانکا دارای یک فرهنگ غنی و متنوع و سرشار از جشنواره های ملی فراوان است. این کشور با بهره گیری از موج عظیمی از گردشگران پس از پایان جنگ داخلی در سال 2009 نسبتا امن و خوشایند برای گردشگران می باشد و بسیار عجیب و غریب و بکر است. امروز در سایت سریلانکا سعی داریم  تا شما را با تعدادی از فستیوال های ملی سریلانکا زیبا اشنا کنیم.

 

فستیوال راز دندان مقدس بودا Esala Perahera

زمان برگزاری فستیوال راز دندان مقدس بودا  در ماه ژانویه می باشد و مکان برگزاری آن سریلانکا ، کلمبو ، معبد است. جشنوارهDuruthu Perahera هر ژانویه برگزار میشود و در این مراسم سالگرد اولین بازدید بودا از سریلانکا برای بیش از 2500 سال گرامی داشته میشود. تمرکز اصلی این جشنواره در حومه شهر کلمبو Kelaniya معبد رجا ماها ویهارا است. این معبد تا به حال بارها و بارها توسط پرتغالی ها و هندی ها نابود شده است و دوباره بازسازی شده است. صفوف منظم بوداییان در رجا ماها ویهارا به همراه طبل، رقصندگان، نوازندگان و فیل های تزیین شده نقش اساسی را در این جشن ایفا میکنند. شاید برجسته ترین بخش این جشنواره سه رژه رنگارنگ (peraheras) که در سراسر رویداد از همه پررنگ تر و پر جنب و جوش تر است. معبد رجا ماها ویهارا خود را در دریایی از چراغ غرق کرده است تا با ایجاد تب و تاب فراوان به زیبایی هرچه بیشتر این جشن کمک می کند و برای ایجاد یک پس زمینه بسیار زیبا peraheras تزئین شده است.

در شهر کندی سریلانکا از یک جشن مهیج ۱۰ روزه همراه با فیل ها لذت ببرید.  شما شاهد رژه ده ها فیل در جالب ترین فستیوال سریلانکا خواهید بود. رقص همراه با کوبش پیاپی طبل ها و غباری از عود در هوا همگی به افتخار با ارزش ترین دارایی کشور سریلانکا یعنی دندان مقدس بودا.
در زمان این فستیوال بزرگ و تماشایی، رقصنده هایی با لباس های سنتی، طبل کوبی های پی‌ درپی و عطر مست کننده ی عودها برای بزرگداشت دندان مقدس بودا، همه این ها در کنار هم به شما احساس بودن در زمان باستان در میان بومیان و قبایل بودائی را می دهد. تجربه ای تکرار نشدنی که فقط می توانید در تور سریلانکا و جاذبه های توریستی سریلانکا تجربه کنید. البته این را باید اضافه کنیم که شما در این مراسم آزاد هستید که برقصید و فیلم و عکس یادگاری بگیرید.
تاریخچه فستیوال راز دندان مقدس بودا به یک باور و یا افسانه قدیمی در مورد بودا برمی‌گردد که طبق آن حدود ۱۷۰۰ سال قبل یکی از دندان های بودا در زمان تدفین وی دزدیده شده و به‌صورت قاچاقی به سریلانکا برده شد. امروزه، این اثر مقدس سمبلی برای کشور سریلانکا به شمار می رود و در مقدس ترین معبد این کشور یعنی دالادامالیگاوا (زیارتگاه دندان) نگهداری می شود.
در شکل کنونی این جشن الهه های هندو نیز با مراسم درهم آمیخته اند و در حال حاضر معابد هندو مبدأ چهار رژه جشن هستند. در هر شب یک رژه برگزار می شود و با ادامه پیدا کردن فستیوال دسته‌ها طولانی تر، جمعیت بیشتر و جشن رنگارنگ تر می شود. رژه ها پر از صحنه های تماشایی و هیجان انگیزاند. بوی دسته ‌گل‌ های یاس و یاسمن و بخارهای پراکنده در هوا را استشمام می کنید؛ با ضربات پی‌ در پی طبل شما نیز به حرکت واداشته می‌ شوید؛ در لذت رقاصان و فیل های آراسته به لباس‌های سنتی غرق می شوید و هنگامی ‌که زنجیره پوسته های شعله ور نارگیل در هوا تاب می خورند و مردانی شلاق به دست با هر ضربه تازیانه شیاطین را از بیخ گوش تماشاچیان دور می کنند.

فستیوال های ملی سریلانکا
فستیوال های ملی سریلانکا

 

فستیوال سینهالا و تحویل سال نو

جشنی است که هرساله به مناسبت پایان فصل برداشت محصول در سریلانکا برگزار می شود.

 

فستیوال رقص های محلی کندی

اگر دوستدار موسیقی هستید و به تماشای رقص های محلی هم علاقه مندید، کندی جای مناسبی برای شما است. در کنار دریاچه این شهر سالنی برای تماشای رقص و جشن های محلی در سریلانکا قرار دارد که هرروز بعدازظهر با پرداخت مبلغی به‌عنوان ورودیه می توانید برای دیدن رقص بومی نواحی مختلف سریلانکا به آنجا بروید. از نکات جالب و خاص این جشن  این است که در این رقص ها از صورتک های مختلف استفاده می شود که هر یک نماد بخصوصی است و هر یک از رقص ها نیز برای خود اسمی دارد.

 

فستیوال چراغ ها

این جشن یادآور سه مرحله ی مهم از زندگی گوتاما بودا یعنی تولد، روشنگری و نیروانا پس از مرگ است.

 

فستیوال اولین بازدید بودا

این جشن به منظور قدردانی از اولین سفر بودا به سریلانکا در حدود بیست و پنج قرن پیش برگزار می شود و نشانگر آغاز بودائیسم در این کشور است. هرساله در اولین ماه سال هنگام کامل شدن ماه در آسمان شب، بومیان سریلانکا کسب‌ و کار خود را رها کرده و به جشن و تفریح مشغول می شوند. مردم سریلانکا شایسته می دانند در این روز تنها به اعمال عرفانی و مراسم مذهبی بپردازند. این جشنواره هرساله در ماه ژانویه برگزار می شود.

 

فستیوال قدردانی از سوریا

این جشن هر ساله در اواسط ماه ژانویه در هنگام برداشت کامل برای شکرگزاری و قدردانی از خورشید و گاو و محصول فراوان برگزار می شود. شما می توانید با خرید تور سریلانکا در زمان مناسب در این فستیوال سریلانکا حضور داشته باشید. به مدت زمان سه روز، شور و شوق و زیبایی این جشن سراسر سریلانکا را فرا می گیرد و مردم به جشن و شکرگزاری برای ادای احترام به خورشید سوریا می پردازند. یکی از نمادهای این جشنواره گاو است که برای مردم سریلانکا جایگاه ویژه ای دارد و یکی از ملزومات اصلی کشاورزی است. جوان ترین و حتی پیرترین اعضای خانواده همگی در این جشن شرکت می کنند، ازاین ‌رو می توان گفت فستیوال سوریا سریلانکا یک جشن خانوادگی است.

 

فستیوال مدین پویا

مدین پویا روزی است که بودا، پدرش یعنی پادشاه سودودهانا (Suddodhana) را برای اولین بار به‌طور رسمی و روشن ملاقات کرد.

فستیوال های ملی سریلانکا
فستیوال های ملی سریلانکا

فستیوال شیوا

همان طور که از نام آن مشخص است، ماها شیواراتری یا پادماراجاراتری (Padmarajarathri)  به معنی شب بزرگ شیوا و یا شب شیوا است. این جشنواره به منظور احترام به الهه شیوا در همه جا شناخته شده است. در تقویم هندو این فستیوال زیبا زمان یاد آوری چند افسانه مربوط به شیوا و نشان دادن مهر خود نسبت به بندگانش است. شرکت کنندگان در این مراسم بعد از استحمام و تصفیه کردن روح خود در سپیده‌ دم در لباس های آراسته و تمیز به سمت معبد شیوا حرکت می کنند. درحالی ‌که یک گلدان برای نماد مهربانی شیوا در دستانشان است. پس از رسیدن به معبد گلدان ها را به معبد تقدیم می کنند و در این زمان می توان صدای زنگ معابد را همراه با فریادهای مردم شنید. در تمام طول شب مراجعین به شب‌زنده‌داری می پردازند.

برخی از مراسم جشنواره شیوا بسیار جالب و دیدنی هستند. مثلاً بعضی از مردم سریلانکا برای اجرای مراسم مذهبی به شکل الهه ای بنام آنیکونیک (aniconic) درمی‌آیند و یک چشم سوم روی پیشانی خود نقاشی می کنند. همچنین ماری به دور گردن خود انداخته و نوارهای سبز رنگی به دور موهای خود می آویزند که نماد رودخانه جریان دار است.
تماشای نمایش این گروه از مردم برای شما بسیار جالب خواهد بود. در تمام طول شب رقص و موسیقی ادامه دارد زیرا براساس یک افسانه باستانی، شیوا با خوردن زهرمار به خواب مرگ می رود و برگزارکنندگان سعی دارند با این شور و هیجان از خوابیدن او خودداری کنند. شما می توانید هر ساله در ماه فوریه از حضور در این جشنواره پر از موسیقی و رقص و آواز در سریلانکا لذت ببرید.

 

شما میتوانید سوالات خود را از کارشناسان ما در سایت سریلانکا بپرسید.

یک پاسخ بنویسید